Home / Хранене / Здравословно хранене / Кисело зеле – №1 от най-полезните ферментирали храни! Какво лекува?

Кисело зеле – №1 от най-полезните ферментирали храни! Какво лекува?

№1 от ферментиралите храни – кисело зеле

Има ли нещо общо между кисело зеле, киселите краставички, соевия със и киселото мляко?

Да, ферментацията – един метод за съхраняване на храната, който предлага много ползи за здравето.

Хората много отдавна правят от гроздето вино и от млякото сирене. Ферментацията позволява на хранителните продукти да се запазят свежи и пълни с полезни съставки.

В този процес се развиват микроорганизми, които убиват токсините и вредните бактерии.

Витамини и минерали

Ферментиралите зеленчуци са отличен източник на витамини В, С и К, чието количество понякога е десет пъти по-голямо отколкото в суровите продукти.

Чрез този метод храните остават „живи”, а тяхната хранителна стойност дори се увеличава. При сирената по време на ферментацията естествено съдържащата се захар се превръща в млечна киселина. Увеличава се броят на лактобацилите, което е добра новина за чревната ни флора, населена именно с тези симпатични бактерии.

Природни пробиотици

Естественото обогатяване на чревната флора чрез консумацията на ферментирали продукти води до възстановяване на нейния баланс. Така се избягват проблеми като подуване на корема, газове, колики. Няма нужда от пробиотици на хапчета!

Бактериите, възникнали по време на ферментацията, произвеждат ензими, които превръщат големите молекули в храната в малки и така ги правят по-лесно усвояеми от организма пише Здравен журнал.

зеле

Направете си кисело зеле

Иначе казано, извършват едно предварително смилане. Прясното мляко например е по-трудно смилаемо от киселото мляко и сирената, тъй като микроорганизмите в тях вече са преработили част от лактозата.

Домашни консерви
Знаете ли, че индустриално произведените кисели краставички в оцет не са така полезни като домашните?

Причината е, че индустриалните не са подложени на предварителна лактоферментация. Ето защо е най-добре сами да си приготвяте този апетитен зеленчук. Изобщо не е трудно!

Трябват ви чисти стъклени буркани (няма нужда да бъдат стерилизирани) с капачки, снабдени с каучуков обръч, пресни малки краставички, едра морска сол и вода.

Рецептата е за буркан от 500 мл: пригответе най-напред саламура, като разтворите 30 г едра сол в 1 л вода.

Измийте краставичките, ако трябва ги нарежете и напълнете с тях буркана. Залейте ги със саламурата. Внимавайте тя да залее добре краставичките и да запълва буркана до 2 см под капачката, не по-високо.

Затворете херметически. В следващите дни на дъното се отлага сивкава утайка. Краставичките са готови за консумация след около 15 дни, но могат да се съхраняват цяла година.

Можете да използвате същия процес за приготвяне на зелен фасул, моркови, домати, тиквички, патладжани, целина…

За разлика от консервирането, при ферментацията няма риск от развитие на вредни микроорганизми. В случай, че ферментацията е неуспешна, това се забелязва веднага и няма опасност да изядете нещо, което да ви навреди.

Многобройни варианти

Ферментиралите продукти са полезни и в много малки количества, така че няма нужда да запълвате кухненските шкафове с тях. Добавяйте ги към различни блюда – те се съчетават лесно с повечето останали храни.
Например, можете да ги прибавите към салатата или да ги сервирате с аперитива. Не забравяйте и сирената, които винаги се приемат с удоволствие от гостите, поднасяйте ги с пресен ръчен хляб.

Вирусите треперят

Млечната киселина подсилва имунитета със свойството си да спира развитието на вирусите в организма. Високото съдържание на витамин С във ферментиралите продукти е допълнителен коз срещу вирусните инфекции, особено стомашно-чревните.

Кисело зеле – сурово или готвено?

Любима българска храна – кисело зеле е изключително полезно за здравето. Само в 100 г от него се съдържат повече лактобацили, отколкото в десетки капсули пробиотици! За да се възползваме от това богатство, по-добре е да го консумираме сурово.

Някои диетолози препоръчват да хапваме по 2 с.л. зелев сок сутрин на гладно, но ако все пак предпочитаме кафе и филия хляб на закуска, можем да си приготвим салата от сурово кисело зеле за вечеря.

В случай че стомахът ви се подува от него, започнете с малки количества и дъвчете добре. Ако и това не помага, консумирайте само зелевия сок.

Съвети за домашна ферментация

Мийте добре бурканите.
Използвайте нови капачки или сменете каучуковите пръстени, ако става дума за постоянни стъклени капаци.
Премахвайте наранените и загнили части на зеленчуците.
Не отваряйте бурканите, преди да са изтекли поне две седмици.
Миризмата на развалено яйце е индикация за несполучлива ферментация.
Домашно ферментиралите продукти са неподходящи за бременни и кърмещи жени, както и за деца под 3 години.

Снимка: Pixabay.com

Един коментар

  1. Цветанова

    Наистина киселото зеле е здравословен факир. Ето Ви една рецепта, която освен, че бори вирусите, действа отлично при махмурлук и е много вкусна за разядка.
    В дълбока купа се сипва зелев сок към който се добавя много ситно нарязан лист от зеле, т. е. приготвя се т. нар. армеева чорба. Добавя се ситно стрита изпечена люта пиперка. По желание се слага и ситно нарязан праз лук.

Оставете коментар

Вашият адрес на електронната поща няма да бъде публикуван. Попълнете задължителните полета отбелязани със *

*