Кефир – на какво помага тази древна тибетска гъба
Кефирът е традиционна напитка в Централна Азия и Русия и представлява вид кисело мляко, приготвено с дрожи (зърна) от тибетска кефирена гъба.
За лечение на различни заболявания кефира се използва от дълбока древност, но едва в последните години славата на кефира достига и до нас.
Какво представлява кефира?
Това е пробиотична напитка, която се получава след ферментация на мляко (краве, овче или козе) с помощта на тибетската кефирена гъба.
В кефира се съдържат изключително много пробиотици, трипофан, магнезий, калций, фосфор, витамините В1, В 12, К, биотин.
Според редица изследвания, редовната консумация на кефир помага при:
Ракови заболявания
Укрепва и подсилва имунитета
Нормализира кръвното налягане
Има положително въздействие върху сърдечно-съдовата система
Лекува кожни заболявания
Помага при проблеми със стомаха, червата, колит и други проблеми със стомаха
Намалява безпокойството, стреса и депресивните състояния
Има укрепващо действие.
Кефирът е много полезна и лесно смилаема храна, която снабдява тялото с всички необходими витамини, минерали и белтъчини. Редовната употреба на кефир помага на страдащите от безсъние, депресия, стрес.
Според някой учени консумацията на кефир може да лекува алкохолизъм, тъй като в тибетската гъба се съдържат вещества, които възстановяват обмяната на веществата и лекуват заболяванията, причинени от прекомерната употреба на алкохол.
Препоръчва се за редовна употреба на пациенти, страдащи от някой ракови заболявания, облекчава стомашните смущения и има пречистващ ефект върху цялото тяло.
Как се приготвя кефир?
За да си направите лечебната напитка са ви необходими дрожи от тибетската гъба, която обаче не може да се закупи.
Трябва да откриете някой, който вече произвежда този вид кисело мляко и може да ви даде от гъбата. Гъбата ферментира по два начина – във вода и в мляко.
Приготвяне на кефир
Кефирените зърна (дрожи) от гъбата се поставят в съд с мляко (по възможност домашно). Съотношението на кефирената гъба и млякото варира, но обикновено е 1:10 (една супена лъжица на литър мляко).
В зависимост от това колко газирана искате да е напитката съотношението може да е 1:15 или 1:20 (колкото повече кефирени зърна сложите, толкова по-газирана ще е напитката).
Съдът трябва да е пълен с ? мляко на стайна температура. Бурканът се затваря плътно с капачка и се поставя на място, далеч от пряка слънчева светлина за 1-2 дни при температура 18-22 градуса.
По време на ферментацията при желание буркана може да се разклаща, но това не е задължително. След ферментацията се получава напитка с гладка, гъста консистенция, която е леко газирана.
Лечебната напитка се пие 20 дни, след което е добре да се направи почивка от 10 дни.
аот къде можем да се снабдим с тази гъба???
Обадете ми се на лично съобщ. във f