Заложете на натурални антидепресанти и си спестете ходенето до аптеките
Можем ли да се чувстваме по-жизнерадостни, ако се храним по определен начин? Изглежда, че да. Някои храни съдържат съставки, които имат истински ефект на антидепресанти върху мозъка. Кои са рецептите за щастие?
Сардина
Пресни или консервирани, сардините ни помагат да видим живота през розови очила. Както и другите мазни риби (скумрия, сьомга…), те съдържат значителни количества от полезните мастни киселини омега 3. Хапвайте сардина три пъти седмично.
Според американско проучване на Центъра за умствено здраве в Масачузет, омега-3 мастните киселини благоприятстват отделянето на ендорфини – хормони, които стабилизират настроението.
Ако не обичате риба, консумирайте рапично олио – по 1 ч.л. на ден. Една малка шепа ядки също може да ви набави необходимата дневна доза омега 3.
Шоколад
Кой би се отказал от парче вкусен шоколад! Според швейцарски психиатри консумацията на 3 парченца дневно в продължение на две седмици води до релакс и чувство за благоденствие. Заложете на черния шоколад, по-богат e на какао в сравнение с млечния.
Какаото съдържа магнезий, който помага на организма да понесе всекидневния стрес. Друга полезна съставка е фенилетиламинът – молекула, близка до амфетамина, с познат ефект на антидепресант.
Ако е нужно, заменете шоколада с банани, пълнозърнести и бобови храни, за да си набавите нужния магнезий. Някои минерални води също са богати на този елемент пише „Здравен журнал“.
Яйца
Можем да консумираме до 4 яйца седмично плюс тези, които участват в кулинарните рецепти за сосове, десерти и др. Яйцата са богати на витамин D, чийто недостиг подсилва депресивните настроения.
Основното количество от този витамин в организма се набавя под въздействието на слънчевата светлина и се синтезира в кожата. Но в Европа лятото не е вечно и европейците по принцип имат нужда от допълнителни количества, приети чрез храната.
Яйцата съдържат и значителни количества аминокиселини, които участват в производството на допамин и норадреналин в организма. Ето как един омлет може да ни достави енергия и положителна мотивация, освен че е вкусен. Похапвайте често яйца и няма да стигате до купуването на антидепресанти.
Витамин D можете да си набавите и от мазните риби, маслото и сметаната.
Домат
Любимият български зеленчук (или плод, според ботаниката) си спечели висок авторитет с превантивния си ефект срещу рака на млечната жлеза при жените след менопаузата и на простатата при мъжете, както и като природно средство за регулиране на кръвното налягане.
Доматите обаче ни правят и по-весели! При условие, че ги хапваме всеки ден.
Те са богати на ликопен – отличен антиоксидант, който предпазва клетките от свободните радикали.
По последни данни ликопенът бори депресията по-добре от много антидепресанти. За още по-голям ефект гответе доматите със зехтин – при топлинна обработка в мазнина ликопенът се усвоява по-лесно от организма.
Дините могат да заменят доматите, защото имат сходни съставки. Освен това те хидратират организма, съдържат малко захар и са богати на лутеин, който предпазва очите от дегенеративни процеси.
Зелени зеленчуци
Щом видите зелени зеленчуци, купувайте и консумирайте на воля. От тях не се пълнее, затова спокойно можете да хапвате по три порции дневно.
Настроението ви само може да спечели от такава редовна консумация. Благодарение на фибрите си зелените зеленчуци благоприятстват производството на полезни чревни бактерии, а съвременната наука смята червата за втори мозък.
Добрият баланс на чревната флора е гаранция за стабилно производство на серотонин – невротрансмитер, който регулира настроението. За да подсилите дневната доза фибри, можете също да консумирате пълнозърнест хляб, леща и боб.
Най-важното е да се храним с удоволствие!
Удоволствието от храната е сериозен фактор за доброто настроение. Внимавайте обаче със сладкото!
Ефектът на захарта е мощен, но краткотраен, и еуфорията може бързо да бъде последвана от депресивно настроение. По-добре хапнете порция спагети, поръсени с настърган пармезан.
Не смесвайте също удоволствието от храната с компулсивното хранене. Трябва да се храним, осъзнавайки нуждите си.
Най-добрият антидепресант е общуването с позитивни хора. Разкарайте негативните типове от вашият живот