Едно от най-големите предизвикателства на здравословното хранене е намирането на заместители за съществуващи храни в диетата.
Ето някои съвети, които могат да направят прехода по-лесен:
1. Използвайте горчица вместо майонеза за вашите сандвичи. Вие ще получите много повече вкус и много по-малко калории и мазнини.
2. Изберете пълнозърнест вместо бял хляб. Не пропускайте да прочетете етикета, за да е гарантирано, че зърната действително са цели и че това не е оцветен бял хляб.
3. Яжте бяло месо от пуйка или пиле, защото е с по-малко мазнини, отколкото свинското месо.
Животинските мазнини са номер едно хранителен източник на нездравословни наситени мазнини.
Започнете да използвате постно говеждо месо, свинско филе или риба вместо месо с високо съдържание на мазнини. Така здравословното хранене ще ви е гарантирано, защото по този начин ще си набавите полезни протеини.
4. Променете метода на готвене. Печете на грил или скара вместо да пържите. Това се отнася както за месото, така и за зеленчуците.
5. Пийте повече вода. Изхвърлете от хладилника кока-колата и другите газирани напитки и ги заменете с билкови чайове или вода. Ваша цел трябва да станат не по-малко от 10 чаши вода всеки ден.
6. Не пийте калории. По-добре изяжте портокала, вместо да го пиете като сок. Приемайте храната такава, каквато е – това е един от основните принципи за здравословно хранене.
Истинската храна обикновено е по-питателна от соковете, плодовите напитки, както и от други калорични напитки. В сосовете и дресингите топете само вилицата, но не и парчето месо или зеленчук. Така ще имате същия аромат, но с много по-малко калории.
7. Постепенно преминете към обезмаслено мляко. Млякото често се предлага в четири разновидности: 4% , 2%, 1% и обезмаслено – 0% мазнини.
Спокойно може да консумирате мляко, което е с 2 или 3% масленост, вместо с 4%, защото за да се добие тази масленост, в млякото се слага допълнително сметана, което го прави и по-калорично.
Превключете от пълномаслени сирена на такива с намалено съдържание на мазнини или без мазнини – така, както ще направите и с млякото.
8. Купете си плодове вместо захарни лакомства, шоколади, кифли и други изкушения.
Фибрите, протеините и здравословните мазнини в тях ще ви поддържат по-сити до следващото хранене и няма да се налага да изпадате в енергийната криза, която идва след яденето на шоколадови бонбони.
9. Намалете размера. Повечето хора ще изядат количеството храна, което е пред тях, така че започнете да сервирате храната си в малки чинии.
Ще бъдете също толкова доволни, защото вашият ум „вижда“, че пред вас има пълна чиния със здравословна храна.