Вижте кои са основните причини за появата на шипове
Оказва се, че шиповете не са истинската причина за непоносимите болки в ставите и гърба.
Нека първо разгледаме какво представляват шиповете – те не са остри костни израстъци, които причиняват бодеж и болка.
Шиповете най-често са обли.
При увреждане на хрущяла на ставата, костната тъкан отключва адаптация посредством образуване на нова кост.
В процес на разрушаване на ставния хрущял подлежащата кост преминава в състояние на стрес, чрез хипертрофия се появява шип (костен израстък – остеофит).
Остеофит е медицински термин и означава нарастване на костна структура, представлява белег за износване(дегенерация) присъства най-често при заболяване артроза.
Най-често се среща при хора над 50-годишна възраст. Основно страдат гръбначния стълб, вратът, тазобедрената става, рамената.
Как се образуват шипове?
Образуването им е продължителен процес.
Шиповете се появяват в хода на болестта достатъчно рано, въпреки твърденията, че са късен белег.
Откриват се най-често случайно по време на масаж или посредством рентгенова снимка.
През времето на образуването си, те са безболезнени.
Болките възникват не с появата на шиповете, а в процес на физиологични и анатомични изменения в меките ставни тъкани и костните ставни хрущяли.
Шиповете се появят в следствие на заседнал начин на живот, липса на спорт и движение, наднормено тегло, неправилен начин на хранене, неправилна стойка, стрес, травми и напредване във възрастта.
Гръбначният стълб представлява около 35 прешлена и 23 междупрешлени диска, изградени от връзки и колаген, наричани още меко вещество.
Междупрешленните дискове са своеобразни “амортисьори“ на гръбначния стълб.
Между дисковете и прешлените има дребни стави, като под всяка зад диска има по две нервни коренчета, които излизат от гръбначния канал. Нервите преминават през тесни кухини.
С годините те се износват и водят до натрупване на увреждания в ставите и костите.
За да се облекчи и забави този процес е необходимо, да се правят необходимите упражнения за разтягане на гръбнака и ставите.
За да се избегнат шиповете и съпровождащите ги заболявания в по-зряла възраст е необходимо да се спортува от детска възраст, да се поддържа балансирано хранене и да не се вдигат големи тежести.