Home / Хранене / Подправки / Бързо и лесно: Кои подправки подобряват храносмилането?

Бързо и лесно: Кои подправки подобряват храносмилането?

Подобрете храносмилането не с лекарства, а с подправки

Подправки – нищо не улеснява така бързо и ефикасно храносмилателния процес, както някои от тях, които лесно можем да включим в многобройни рецепти. Пет от тях са истински шампиони.

Най-честите симптоми, които могат да бъдат облекчени с помощта на ароматните билки, са подуване на стомаха, чувство за тежест, киселини, стомашни болки, синдром на раздразненото черво, разстройство.

Аюрведа съветва

Според древната лечебна система пет подправки имат най-силен положителен ефект върху храносмилането – семе от копър, кориандър, кимион, кардамон и пресен джинджифил.

Тези билки укротяват „огъня“ в стомаха, стимулират храносмилателните ензими и метаболизма на мазнините и захарите, намаляват подуването и газообразуването. Могат да се използват за готвене, да се консумират като отвари или да се прилагат под формата на ароматни масла.

Кориандърът облекчава храносмилането, има противовъзпалителни свойства и прочиства от токсините. В прясно състояние е много богат на желязо, каротиноиди и витамини С и К. Семената му са ефикасни при стомашни колики.

Запарка от кориандър пийте  след хранене. Нужни са 3 ч.л. семена. Залейте ги с чаша вряла вода, след 10 минути прецедете и консумирайте.

Кои подправки подобряват храносмилането

Кои подправки подобряват храносмилането

Кардамонът е от семейството на джинджифила. В Индия се смята за цар на билките. Той прави храната по-лесно смилаема и подобрява вкуса. Използва се и за сладки, и за солени ястия. Ограничава газообразуването и облекчава гаденето, ефикасен е при стомашни колики.

Отвара от кардамон помага при трудно храносмилане и болки в стомаха. Залейте 1 ч.л. семена с чаша вода, загрейте до кипене и оставете да ври 3 минути.

След това оставете извън огъня още 10 минути, прецедете и пийте отварата.

Кимионът е един от най-мощните стимулатори на храносмилателната система. Той охлажда храносмилането, като в същото време увеличава активността му и усилва размножаването на полезните чревни бактерии.

Семената му съдържат желязо, калций, калий и витамин С, което ги прави полезни при предменструален синдром.

Лапи от зърна кимион помагат при силно газообразуване и стомашно разстройство. Залейте с гореща вода 3 ч.л. зърна, стрийте ги и добавете зелена хума, за да се получи каша. Нанесете сместа върху корема и я оставете да действа около 20 минути.

Копърът е известен отдавна и в нашата народна медицина като облекчаващо средство при колики и киселини. Неговите зърна помагат дори на бебетата. Те имат отводняващ ефект, поради което са оръжие срещу задържането на вода в тъканите и при бъбречни камъни.

Запарка от семената на копъра е отлично средство при подуване на стомаха. Пийте я преди и след хранене. 1 ч.л. семена е достатъчна за чаша вряла вода пише сп.“Здравен журнал“.

Кимът е от семейството на магданоза. За облекчаване на храносмилането се използват главно зърната му. Техните съставки имат мощно действие срещу спазмите и чревните паразити. Могат да се използват и за кърмачета.

Отвара от зърна ким се приготвя с 1 ч.л. зърна за чаша вода. След като поври, оставете извън котлона за още 20 минути, прецедете и пийте.

Можете да използвате отварата и като тонизиращ лосион за кожата.

Подправки са били използвани заради лечебните си свойства през петото хилядолетие преди Христос в Месопотамия. От още по-стари праисторически времена в гробове са намерени зърна ким.

Кимът е използван и при балсамирането на телата на покойниците в Древен Египет. В Древен Рим пък се смятало, че чесънът удвоява силите на гладиаторите.

Древните римляни употребявали мента против стомашни болки, а зелен анасон – за добро храносмилане, но и като афродизиак. През Средновековието салвията е помагала при безплодие, главоболие и стомашни колики.

В тази епоха всички манастири разполагали с градини, в които се отглеждали билки и ароматни лечебни треви, от които монасите приготвяли лечебни мехлеми и сиропи. В Азия от най-древни времена растенията се смятат за лекарства.

Някои подправки дразнят стомаха – черен и лютив червен пипер не се препоръчват при язва и гастрит. Бременните жени трябва да избягват салвията, а сладникът не е подходящ за хипертоници.

Билките и ароматните треви са много богати на активни съставки, затова трябва да се употребяват с мярка и познание. Дневната доза шафран например не бива да надвишава 5 г. Осведомявайте се преди да се насочите към редовна употреба на определени ароматни подправки.

Един коментар

  1. Домашен

    Аз залагам на лютите чушлета, полезни за стомаха и обработването на храната

Оставете коментар

Вашият адрес на електронната поща няма да бъде публикуван. Попълнете задължителните полета отбелязани със *

*