Заболяване, което се характеризира с изтъняване на костите и намаляване на тяхната костна и минерална плътност се нарича остеопороза. Тази болест се среща особено често при жени, които са в период на менопауза. По време на остеопороза, количеството на протеини в костите се променя и това води до множество фрактури и травми, дори и при най-лек удар.
Калций и фосфат са двата основни минерала, които са отговорни за формирането на костите. В ранните години от развитието на организма, той използва тези минерали за производство на костна маса. Ето защо, ако в този период тялото е лишено от калций, това оказва влияние на костите и костните тъкани.
Обикновено загубата на костна плътност става постепенно през годините. Хората могат да получат множество фрактури, преди да разберат, че страдат от остеопороза. Водещите причини за остеопороза са спад в производството на естроген при жени по време на менопауза и спад на тестостерон при мъжете. С най-голям риск от развитие на болестта са жени на възраст над 50 години и мъже на възраст над 70 години.
Някои други причини за остепороза, включват:
– Хроничен ревматоиден артрит;
– Бъбречни заболявания;
– Хранителни смущения;
– Прием на кортикостероидни лекрства в продължение на дълъг период от време;
– Хиперпаратиреоидизъм;
– Дефицит на витамин D;
– Фамилна анамнеза за остеопороза;
Рисковите фактори свързани с остеопороза могат да бъдат намалени с промяна в начина на живот и използването на медикаменти. Промяната в начина на живот включва: здравословна диета, физически упражнения и предотвратяване на падания. Лечението с медикаменти включва: прием на калций, витамин D, биофосфонати и други.
За превенция на остеопороза е препоръчително да се консумира здравословна храна, която да ви дава допълнителни количества калций. Това са зеленчуци като спанак, броколи, ряпа и др. Консумация на бадеми и други ядки ще набави необходимото количество от хранителни вещества за вашия организъм. Препоръчително е да се излагате на слънчева светлина сутрин за около 10-15 минути всеки ден. Това спомага за поддържане на количеството на витамин D в организма.