Защо трябва да консумираме често ядки
Още при споменаването на „ядки” си представяме купичка с вкусни солени или захаросани бадеми, лешници, фъстъци, които хапваме докато си пием питието.
Дали обаче ядките са просто вкусни дарове на природата, които си хапваме с удоволствие?
Дали техния прием е полезен за нас?
До скоро не бях се замисляла за това – за мен бяха просто вкусна добавка към торти и сладкиши и нищо повече.
Оказа се обаче, че ядките са изключително полезни за човешкия организъм.
Вижте здравословните ползи от приема на ядки:
Установено е, че при хората, които приемат по около 100 гр. ядки (бадеми, орехи, лешници, фъстъци и т. н.) седмично, заболеваемостта от сърдечно-съдови болести е в пъти по-ниска в сравнение с хората, които не обичат ядки.
Бадемите са едни от най-полезните ядки за нашето здраве. Те имат, не само изключително приятен вкус и са любимо лакомство на малки и големи.
Те понижават нивата на вредния холестерол, подобряват храносмилането и могат да ни предпазят от сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Лешниците са любимите ядки на диетолозите, тъй като в тях почти не се съдържат въглехидрати. Те могат да се ядат дори и при най-строг хранителен режим.
Освен това тези дарове на природата помагат при диабет, умора, възпаление на вените. Маслото от лешници лекува хроничен бронхит и действа благотворно на нервите.
Фъстъците са ядките, които най-често употребяваме.
Те пък са богати на фолиева киселина, която спомага за обновяването на клетките.
Тези толкова вкусни дарове на природата действат благотворно върху паметта и вниманието, предпазват от сърдечно-съдови заболявания, спомагат за правилното функциониране на нервната система, черния дроб и други.
Орехите пък по съдържание на витамин С дори надминават някой цитрусови плодове, помагат за укрепването на мускулите, имат антибактериално и противовъзпалително действие.
Консумацията на ядки е изключително полезна. Какво трябва да знаете за всички тях – желателно е за максимален резултат всичките да са сурови. Така извличате максимума от тях и няма загуба на полезни вещества в процесите печене или пържене.